12.Hafta

 

gebelik_haftasi12

 

 

gebelik_haftasi12_oneri12_haftalik_gebelik

 

 

 

Anne Ben Güzel miyim?
gebelik_haftasi12_resim3Diş etlerinde 20 dişin de yerleri belli olmuştur. Yüz insan görünümündedir, ağız içinde ise üst damak birleşmeye başlamıştır. Yüz derisi içinde kıl kökleri belirmeye başlar. Fetusun gırtlağında ses telleri oluşumunu tamamlar ve fetus teorik olarak ses çıkartabilir. Karın boşluğunda ise bağırsaklar karın içine girmiştir ve hareketleri başlamıştır. Karaciğer safra salgılamaya başlar ve salgılanan safra, safra kesesinde depolanır.
Tiroid ve pankreas gelişimini tamamlar. Pankreastan insülin salgılanır. Her iki cinste de dış genital organlar gelişimini tamamlamamıştır; ancak kızlarda büyük ve küçük dudaklar, erkeklerde ise penis ve torbalar dikkatli gözlem ile ayırt edilebilir. Ellerde(1) ve ayaklarda tırnaklar uzamaya başlar. Sinir sistemi biraz daha olgunlaşır ve fetusta refleksler gelişir. Bu dönemde cilt oldukça hassastır. Kemiklerden bazıları sertleşmeye başlamıştır.
Baş(2)
12.hafta12’nci haftaya gelindiğinde uterus yukarı doğru büyümeye devam eder ve pelvis dışına çıkarak karın boşluğuna girer.
Artık mesane üzerine çok fazla baskı yapmadığından sık idrar yapma isteğiniz bir miktar azalır. Bu durum son üç aya kadar bu şekilde devam eder. Bu haftalarda baş ağrısı ve baş dönmesi şikayetleriniz olabilir. Düşük tehlikesi çok büyük ölçüde azalmıştır.

gebelik_haftasi12_resim2

Doktorunuzun size bunu belirtmesi ile her anne adayında olduğu gibi siz de psikolojik açıdan rahatladığınızı fark edeceksiniz. Diş etleri hamilelikten olumsuz yönde etkilendiği için diş doktorunuzdan randevu almanızda ve muayene olmanızda büyük fayda olduğunu unutmayın. Bu haftalar diş kontrolü için oldukça uygundur.

 12 Haftalık Gebelik Fetus Görüntüsü
 gebeligin_12_haftasi_ultrason_goruntusu

 

 gebeligin_12_haftasi_ultrason_goruntusu1  gebelik_haftasi12_resim1