17.Hafta

 

gebelik_haftasi17

 

 

gebelik_haftasi17_oneri17_haftalik_gebelik_goruntusu

 

 

 

Ah Şu Yağlar!
gebelik_haftasi17_resim417’nci haftaya ulaşıldığında bebeğin cilt altındaki yağ depoları yavaş yavaş dolmaya başlar. Bu; bebeğinizin hızlı büyüme evresine girdiğinin belirtisidir. Büyümeye bağlı olarak sizin de kilo artışınız bir miktar hızlanacaktır. Bu haftaya kadar iki – dört kilo almış olmanız normaldir. Bebeğin tüm organ sistemleri fonksiyoneldir. Ayrıca, içinde yüzdüğü amniyon sıvısını akciğerlerine çekmekte ve geri vermektedir.
Bu ilkel solumadır ve bebeğin doğum sonrası normal nefes alıp verişini sağlayacak sistemlerin olgunlaşması için gereklidir. Kalbi ise inanılmaz bir eforla, sürekli kan pompalamaktadır. Siz de karnınızı ellediğinizde rahminizin ulaştığı boyutu hissedebilirsiniz. Bu haftada rahmin tepe noktası, yani fundus, göbek deliğinin üç – dört parmak altındadır. Pek çok anne adayı, bu haftalarda bebekleri için endişelenir.
gebelik_haftasi17_resimDoğumun nasıl olacağı, bebeğin sağlıklı olup olmayacağı konularındaki endişeleri bu haftalarda yoğunluk kazanır. Yapılacak olan üçlü test, bu endişeleri biraz giderebilir. Henüz doğumu yapacağınız yer ve doğumu yaptıracak hekim hakkında karar veremediyseniz; bu hafta bu konuları netleştirmek için uygun bir dönemdir.
 17 Haftalık Gebelik Fetus Görüntüsü
 gebeligin_17_haftasi_bebegin_ultrason_goruntusu

 

 

 gebelik_haftasi17_resim1  gebelik_haftasi14