18.Hafta

 

gebelik_haftasi18

 

 

gebelik_haftasi18_oneri18_hafta_gebelik_goruntusu

 

 

 

Uykum Geldi
gebelik_haftasi18_resim4Şu ana kadar her şey yolunda gidiyor. Minik bebeğinizin kemiklerinin büyük bir kısmı hala lastik yumuşaklığında; ancak giderek sertleşiyor ve doğum aşamasındaki kemik dokusu oluşuyor. Kemik oluşması için, yeterli kalsiyum almayı ihmal etmemeniz çok önemli. Anne karnındaki bebeğin uyanık olma ve uyuma süreçleri vardır.
Bebek, kendisine uygun ve sevdiği bir uyku pozisyonu seçebilir ve uyku döneminde bu pozisyonu alabilir. Gözlerin üzerinde kaşlar ortaya çıkmaya başlar. Kız bebeklerin, pelvis içinde gelişen yumurtalıklarında ilkel yumurta hücreleri belirir. Bunlar daha sonra hayatı boyunca sahip olacağı ve menopoza kadar her adet döneminde tüketecekleri yumurta hücrelerine dönüşeceklerdir. Bunun yanı sıra, kız bebeklerde uterus tamamıyla oluşmuştur. Erkek bebeklerde ise, prostat bezi gelişimini tamamlar. Cilt altında kahverengi yağ içeren doku meydana gelir. Ultrason ile bakıldığında, deriyi kaplayan ve verniks caseosa adı verilen krem şeklindeki madde izlenebilir. Bu dönemde plasenta artık gelişimini tamamlamıştır ve kalınlığı daha fazla artmaz; sadece çapı büyür.
Dışarıdan bakıldığında kadının hamile olduğu artık çok rahat anlaşılabilir. Bebek hareketleri çoğu anne adayı tarafından hissedilebilir. Eğer hala bebeğinizin hareketlerini hissetmediyseniz endişelenmeyin; önünüzde bir – iki hafta daha olabilir. Bu dönemde, artan kan hacmine bağlı olarak, çeşitli şikayetleriniz olabilir. Bunun yanı sıra, düz kas gevşemelerine bağlı olarak ani tansiyon düşmeleri görülebilir. Yatar pozisyondan ayağa kalkarken yavaş hareket etmeye özen gösterin. 35 yaşın üstündeki anne adaylarında veya üçlü test yapılmış ve şüpheli durum saptanmış durumlarda, bu haftada amniyosentez yapılabilir.
 18 Haftalık Gebelik Fetus Görüntüleri
 gebeligin_18_haftasi_ultrason_goruntusu

 

 gebelik_haftasi18_resim  gebelik_haftasi18_resim1
 gebelik_haftasi18_resim2  gebelik_haftasi18_resim3