2.Hafta

gebelik_haftasi2

gebelik-haftasi2 gebelik_guvenlik

 

Hormonlar İş Başında

Anne adayının yumurtalıklarında yumurta hücresi gelişimi devam eder. Bu esnada endometrium adı verilen rahim zarı da kalınlaşmaya başlamıştır. Bu kalınlaşmanın amacı, döllenme meydana geldikten sonra oluşacak embriyonun rahim içinde rahatlıkla tutunmasını sağlamaktır.

Yeni gelişecek olan canlının ihtiyaçlarını karşılamak üzere vücudun bu kısmında kanlanma artar. Bu haftanın sonunda, gelişen yumurta çatlayarak yumurtalıktan atılır. Yani yumurtlama meydana gelir. Bir adet döneminde kadında sadece bir yumurta üretilir ve çatlar. Çift yumurta ikizlerinde ve üçüzlerinde farklı olarak tek bir yumurta değil birden fazla yumurta atılır. Bu yumurtaların hepsi döllenirse çoğul gebelik olur.

Bu günler zararlı alışkanlıklardan vazgeçmek için en uygun dönemdir. Örneğin sigara içmeye son verilmeli, alkol ve ilaç alımı kısıtlanmalıdır. Uygun ve sağlıklı beslenme alışkanlığı elde edilmeye çalışılmalıdır. Bu alışkanlıklar rahat bir hamilelik süreci için de önemlidir. Bol miktarda taze meyve ve sebze tüketmek, yapay maddeler içeren besinlerden uzak durmak ve olabildiğince fazla su içmek faydalıdır. Daha önceden başlanmadıysa bu zaman içinde folik asit alımına başlanabilir. Folik asit sayesinde nöral tüp defektlerinin yaklaşık yüzde 50’lik bir kısmı önlenebilir. Eğer mümkünse egzersiz yapmak yine oldukça yarar sağlar. Bu hamilelik öncesi dönemde pozitif düşünmek ve mümkün olduğunca dinlenerek stresten uzak durmak dünyaya getirmeye çalıştığınız bebeğiniz için oldukça iyi bir başlangıç olacaktır.

 

1.hafta   2.hafta  3.hafta  4.hafta  5.hafta  6.hafta  7.hafta 
8.hafta   9.hafta  10.hafta 11.hafta 12.hafta 13.hafta 14.hafta
15.hafta  16.hafta 17.hafta 18.hafta 19.hafta 20.hafta 21.hafta
22.hafta  23.hafta 24.hafta 25.hafta 26.hafta 27.hafta 28.hafta
29.hafta
30.hafta 31.hafta 32.hafta 33.hafta 34.hafta 35.hafta
36.hafta  37.hafta 38.hafta 39.hafta 40.hafta 41.hafta