20.Hafta

 

gebelik_haftasi20

 

 

gebelik_haftasi20_oneri20_haftalik_gebelik_goruntusu

 

 

 

Yolun Yarısı

 

gebelik_haftasi20_resimTebrikler. Hamilelik maceranızın tam ortasındasınız. Bebeğiniz, karnınızdaki yaşamının yarısını tamamladı. Bu haftada, beş yaşına kadar hızla devam edecek olan beyin olgunlaşması başlar. Bebeğin koku, tat, işitme, görme ve dokunma duyuları iyice etkinleşmeye başlar. Kalp atışları hızlanır. Kaşlar ve saçlar iyice belirginleşir; fetus sık sık göz kırpar.
Lanugo adı verilen tüyler, yüz ve boyun çevresinde yoğun olacak üzere, tüm vücudunu kaplar. Erkek bebekteki testisler karın boşluğundan torbalara doğru inmeye başlar. Eğer bebeğiniz kız ise, yumurtalıklarında şu anda tam 6 milyon yumurta hücresi mevcuttur. Bundan sonra yeni yumurta hücresi gelişmez ve bu sayı giderek azalarak, doğumda yaklaşık 1 milyona iner. Bu gelişmelerin yanı sıra, bebeğin ağırlığı yaklaşık 250 – 450 grama ulaşmış, hareketleri de hızlanmış ve kuvvetlenmiştir.Topuk(1), diz(2), baldır(3)
Bu haftadan sonra hamileliğin sona ermesi, düşük olarak değil, erken doğum olarak isimlendirilir. Bebeğin tüm organlarının ve kalbinin değerlendirildiği malformasyon ultrasonografisi, başka bir isimle ikinci düzey ultrason, için ideal zaman 20’nci haftadır. Bu haftada rahmin tepe noktası göbek deliği hizasına kadar büyümüştür. Bu dönemden sonra 38’inci haftaya kadar her hafta yaklaşık 1 santimetre yükselir. 38’inci haftadan sonra ise bebeğin doğum kanalına doğru inmesi ile birlikte, rahmin tepe noktası da aşağıya inmeye başlar. Orta hatta göbek deliği ile kasık arasında siyah bir hat belirmeye başlar.
Buna linea nigra adı verilir ve doğumdan sonra kaybolur. Bu haftadan sonra gebelik çatlakları görülebileceğinden, önlem almak yararlı olacaktır. Artık, bebeğin hareketleri saatte en az iki kez olmak üzere rahatça hissedilebilir. Bu sayı gerçekte çok daha fazla olmasına rağmen; anne adayı tarafından sadece yeterince güçlü olan hareketler hissedilir.
 20 Haftalık Gebelik Fetus Görüntüleri
 gebeligin_20_haftasi_bebek_goruntusu

 

 

 gebelik_haftasi20_resim3  gebelik_haftasi20_resim1