26.Hafta

gebelik_haftasi26

 

 

gebelik_haftasi26_oneri   26_haftalik_gebelik_goruntusu

 

 

 

Havadar Bir Yer Arıyorum!
gebelik_haftasi26_resimBebeğinizin akciğerlerinde hava kesecikleri oluşmaya başladı. Akciğerler doğumda hava solumayı sağlamak için sürfaktan adı verilen bir madde üretirler. Bu madde, minik hava keseciklerinin çeperlerinin birbirine yapışmasına engel olur. Bu sayede her nefes alışta kesecikler havayla dolar. Bu haftada bebeğinizin akciğerleri sürfaktan üretmeye başlar, ancak miktarları tabii ki yeterli değildir. Erken doğum tehdidi yaşayan anne adaylarına yapılan bazı enjeksiyonlar ile bu maddenin yapımı hızlandırılmaya çalışılır.
Böylece erken doğum ihtimalini göz önünde bulundurarak, bebeğin solunum problemi yaşaması engellenmeye çalışılmaktır. Yapılan çalışmalarda 26 haftalık bebeklerin beyin dalgaları incelendiğinde dokunmaya beyin dalgaları ile cevap verdiği saptanmıştır. Ayrıca ilginç bir bulgu da karnınıza kuvvetli bir ışık kaynağı dayadığınızda bebeğin kafasını o yöne çevirmesidir. Bu haftalarda birden bire ve durup dururken karnınızda bir sertleşme hissedebilirsiniz. Endişelenmeyin. Bunlar rahimde normalde görülen ve Braxton – Hicks olarak isimlendirilen kasılmalardır.
Erken doğum tehdidinde ise kasılmalar sürekli ve belirli aralıklarla gelir. Düzenli kasılmaları saptamak için eşinizden yardım isteyebilirsiniz: eşiniz, elinin ayasını uterusunuzun tam tepe noktasına yerleştirerek beklemeli. Bu haftada uterusun tepe noktası göbek deliğinin yaklaşık beş santimetre yukarısındadır. Eşiniz 20 dakika kadar bu şekilde bekleyerek kasılmaların varlığını ve sıklığını saptayabilir. Bu işlemi kendiniz de yapabilirsiniz, ancak objektif olarak değerlendiremeyebileceğiniz için eşinizden istemenizde yarar var. Kasılmaları ağrı olarak hissetmeyebilirsiniz ya da çok hafif adet sancısı şeklinde fark edebilirsiniz. Eğer bunların sıklığı konusunda endişeleriniz varsa hemen doktorunuzla temasa geçin.
26_haftalik_gebelik_ultrason_goruntusu
 gebelik_haftasi26_resim4  gebelik_haftasi26_resim5
 gebelik_haftasi26_resim6  gebelik_haftasi26_resim7
 gebelik_haftasi26_resim1  gebelik_haftasi26_resim2