27.Hafta

gebelik_haftasi27

 

 

gebelik_haftasi27_oneri   27_haftalik_gebelik_goruntusu

 

 

 

 

Gözlerin Bir İçim Su!
gebelik_haftasi27_resimEğer rahim içine bir kamera yerleştirmek ya da doğrudan gözlemek mümkün olabilseydi, bebeğinizin gözlerini (2)görebilirdiniz. Çünkü artık göz rengi belli ve sıkı durun: Size göz kırpabilir. Bu haftaya gelindiğinde bebeğiniz gözünü açıp kapamaya başlıyor.Beyin (1)olgunlaşması hızla devam ediyor ve sese verdiği tepkiler iyice arttı. Boyu 25 santimetreye yaklaştı ve kilosu 1000 gram civarında. Burun (3) ,Bilek (4) Dil (5) Kalp (6) .
İkinci trimester’in sonu olan 27’nci haftada solunum ve uyku problemleri yaşayabilirsiniz. Özellikle yattığınız zamanlarda nefes darlığı ortaya çıkabilir. Bu durum bebeğinize herhangi bir zarar vermez; ancak siz daha rahat edebilmek için, geceleri yatarken kullandığınız yastık sayısını artırmalısınız.
Pek çok anne adayı bu dönemlerde uykunun dinlenmeden çok sıkıntı yarattığını söyler. Bilinç altında yaşanan endişeler uykuda kabus olarak kendini gösterebilir. Hatta uykuya dalmada büyük zorluklar yaşayabilirsiniz. Yatmadan önce yapacağınız yarım saatlik bir yürüyüş oldukça faydalı olabilir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da kan basıncınız. Gerçi doktorunuz her kontrolünüzde tansiyonunuzu ölçer; ancak siz de üç – dört günde bir bunu tekrarlarsanız yararlı olur. Zira halk arasında hamilelik zehirlenmesi olarak da bilinen preeklempsi için riskli döneme girdiniz.
Rutin kontrollerinizde yapılan ultrason incelemelerinde artık bebeğinizi bir bütün olarak göremediğinizi fark etmişsinizdir. Artık bebek bütün olarak değil kısım kısım incelenmekte. Yapılan ölçümler ile kilosu gerçeğe yakın ölçülerde tahmin edilebilmekte. Bu hafta ile birlikte hamileliğinizin ikinci trimester’ı sona erdi. Yolun büyük kısmı aşıldı.
 27 Haftalık Gebelik Görüntüleri
 27_haftalik_gebelik_ultrason_goruntusu  27_haftalik_gebelik_ultrason_goruntusu1
 27_haftalik_gebelik_ultrason_goruntusu2  27_haftalik_gebelik_ultrason_goruntusu3
 27_haftalik_gebelik_ultrason_goruntusu5  27_haftalik_gebelik_ultrason_goruntusu6
27_haftalik_gebelik_ultrason_goruntusu4  gebelik_haftasi27_resim4