28.Hafta

gebelik_haftasi28

 

 

gebelik_haftasi28_oneri   28_haftalik_gebelik_goruntusu

 

 

 

 

 

 

Üçüncü Trimester
gebelik_haftasi28_resimBu hafta ile birlikte hamileliğin en zor dönemlerinden biri olan üçüncü trimester’a yani son üç aya girmiş oluyorsunuz. Bu haftada bebeğiniz hızla büyümeye devam edecek ve rahim içini mümkün olduğunca dolduracak. Rahim büyüklüğünüz neredeyse kaburgalarınızın seviyesine ulaştı. Bu haftada bacaklarınızdaki varislerde artış ve şişme fark edebilirsiniz.
Yine hemoroid probleminiz varsa bu kötüleşebilir, ya da bacaklarınızda sık sık kramplar yaşayabilirsiniz. 28’inci haftada doktorunuz sizden glukoz yükleme testi isteyecektir. Bu testin amacı hamilelikte ortaya çıkan şeker hastalığını yani gestasyonel diyabeti araştırmaktır. Yine kan uyuşmazlığınız varsa, bu haftada doktorunuza bunu hatırlatın. 28’inci haftada dünyaya gelen bebeklerin yaklaşık yüzde 90’ı yaşatılmaktadır.
Ancak bu bebeklerde yoğun bakım şartlarında solunum desteği gerekmektedir. Bebeğiniz sürekli uyuma ve uyanma dönemleri geçirmektedir. Zaman zaman gözlerini açıp kapayabilir. Kaşları gelişimini tamamlamıştır. Vücudu yağ depolamaya devam etmektedir. Bu yağlar doğduktan sonra kendi vücut ısısını ayarlamada oldukça önemlidir. Bu haftada bebeğinizle rahatça konuşabilirsiniz, çünkü artık sizin sesinizi tanıyor!

 

 

28 Haftalık Gebelik Görüntüleri

 1  b
 a  c