34.Hafta

 

gebelik_haftasi34

 

 

gebelik_haftasi34_oneri34_haftalik_gebelik_goruntusu

 

 

 

Oh, Ciğerlerim Bayram Etti!
gebelik_haftasi34_resimBu haftada bebeğinizin akciğerlerinde surfaktan adı verilen madde oluşumu başlar. Surfaktan, akciğerlerde havalanmayı sağlayan alveollerin içindeki havayı boşalttıktan sonra akciğer duvarlarının birbirine yapışmasını önleyen maddedir. Bebeğinizin akciğerlerinde surfaktan oluşması doğum durumunda solunum problemi yaşama riskini azaltır. Zamanından çok önce doğan bebeklerde ise surfaktan yoğun bakımda dışarıdan verilir. Artık bebeğinizin ağırlığı 2 kilo civarındadır. Boyu ise yaklaşık 42 santimetredir. Ayak parmakları (1) topuk (2)
Bebeğinizin böbrek üstü bezlerinden salgılanan hormonlar sizde süt üretimini başlatabilir. Bebeğiniz artık uyurken gözlerini kapatıp, uyanıkken açık tutar. Tırnakları parmak uçlarına kadar uzamıştır. Bağışıklık sistemi gelişmektedir, basit ve hafif enfeksiyonlarla mücadele edebilecek yeteneği kazanmıştır. Bu haftalarda halsizlik ve yorgunluk pek çok hamile kadının en önemli şikayetleridir.
Uyuma güçlükleri, kilo artışı ve buna bağlı olarak hareket yeteneğinde azalma sorun yaşamanıza neden olacaktır. Bu dönemde cinsel isteksizlik yaşayabilirsiniz; isteğinizde azalma varsa, eşinizi anlayışlı olmak konusunda ikna etmelisiniz. Uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız, kafein alımınızı azaltın. Akşam üzerinden sonra çay, kahve, kola gibi maddelerden kaçının. Artık yasal hakkınız olan doğum izninizi kullanabilirsiniz.
Bu haftalarda yaşanan bir sorun da doğum ve doğuma ait konularla ilgili endişelerdir. Eşinizin ve doktorunuzun yaklaşımı son derece önemlidir. Dünyada her gün binlerce kadının doğum yaptığını ve bunların sadece çok az bir kısmının sorun yaşadığını aklınızdan çıkarmamaya çalışın. Siz bu yazıyı okurken bile binden fazla bebek ilk çığlıklarını attı.
34 Haftalık Gebelik Görüntüleri
 34_haftalik_gebelik_goruntusu_1  34_haftalik_gebelik_goruntusu_2
 34_haftalik_gebelik_goruntusu_3  34_haftalik_gebelik_ultrason_goruntusu