37.Hafta

 

gebelik_haftasi37

 

 

gebelik_haftasi37_oneri37_haftalik_gebelik_goruntusu

 

 

 

 

Hazırım!
gebelik_haftasi37_resimYolculuğunuzun artık neredeyse sonuna geldiniz. 37’nci haftayı tamamladığınızda bebeğiniz ve hamileliğiniz miyadını doldurmuş olarak kabul edilir. Ancak bebeğinizin büyümesi daha durmamıştır. Vücudu yağ depolamaya devam eder ve günde yaklaşık 15 – 30 gram kadar alır. Genellikle erkek bebekler, kız bebeklerden daha fazla yağ depoladıkları için daha ağır doğar. Bebeğiniz artık yeterli koordinasyonu sağlayacak kapasitededir ve elleriyle cisimleri rahatlıkla kavrayabilir.  Atardamar (1) Aort (2) Kalp (3)
Karnınıza çok kuvvetli bir ışık kaynağı dayadığınızda yüzünü o tarafa doğru çevirecektir. Rahim içinde soluk alıp verme hareketleri yapar. Bunları ultrasonda izleyerek bebeğinizin iyi durumda olduğundan emin olabilirsiniz. Amniyon sıvısına oranla hacminin çok artması hareket etmesini zorlaştırdığı için bebeğiniz daha az hareket eder. Bu haftadan önce, rahim ağzınız ve onu rahim içine bağlayan kanal, sümüğümsü bir tıkaç tarafından doldurulmaktaydı.
Bu tıkacın amacı rahminizin içini ve bebeğinizi vajinadan gelebilecek mikrop ve enfeksiyonlara karşı korumaktır. Tıkacın vajinanızdan dışarı akması doğumun belirtilerinden biridir ve halk arasında “nişan gelmesi” olarak adlandırılır. Nişan doğumdan birkaç hafta önce gelebileceği gibi, sadece birkaç saat önce de gelebilir. Nişanı, genelde kanlı, sümüğümsü bir akıntı şeklinde hissedersiniz.
Bebeğiniz erkekse, doğumun her an gerçekleşebileceği şu günlerde, sünnet konusunu düşünmeye başlasanız iyi olur. Son zamanlarda pek çok anne baba adayına cazip gelen bir konu da bebeğin doğduktan hemen sonra sünnet edilmesidir. Doktorunuzla bu konuda konuşmanız karar vermenize yardımcı olacaktır.
37 Haftalık Gebelik Görüntüleri
 3d_ultrason_goruntusu_9  3d_ultrason_goruntusu_14
 3d_ultrason_goruntusu_18  3d_ultrason_goruntusu_22
 37_haftalik_gebelik_goruntusu_1  37_haftalik_gebelik_goruntusu_2