38.Hafta

 

gebelik_haftasi38

 

 

gebelik_haftasi38_oneri38_haftalik_gebelik_goruntusu

 

 

 

Anne Artık Sıkılmadın mı?
gebelik_haftasi38_resim3Artık bebeğinizin yanakları ve emme kasları tamamen geliştiğinden sürekli içinde yüzdüğü amniyon sıvısını yutar. Bu sıvı ile birlikte sindirim sisteminden, cildinden dökülen hücreler; bağırsak içeriğini yani dışkısını oluşturur. Bebek herhangi bir nedenle sıkıntıya girdiğinde ilk olarak kakasını yapar. Bu dışkıya mekonyum adı verilir.Mekonyum koyu yeşil – siyah renkli bir maddedir. Zaman zaman bacaklarınızda elektrik çarpmasına benzer hisler duyabilirsiniz. Bunun nedeni bebeğiniz hareket ederken ve pelvis içinde yerleşirken rahiminizin etrafındaki sinirlere dokunmasıdır. Bu haftaya kadar doğuma eşinizle birlikte mi yalnız mı girmek istediğinize karar vermiş olmalısınız. Kadınların çoğu doğum sırasında eşlerinin yanlarında olmasını çok rahatlatıcı bulur.
Dolayısıyla, eşiniz doğuma girmek istemiyorsa onu size eşlik etmesi için ikna etmeye çalışmalısınız. Ancak eşinizi çok fazla zorlamayın; belki onu kan tutuyordur ve bunu size söylemekten çekiniyordur. Bazı kadınlar ise eşlerinin kendilerini o halde görmesi düşüncesinden rahatsız olur ve eşlerini yanında istemez. Eşiniz doğuma katılmak istiyorsa ve siz bundan rahatsızlık duyacaksanız, durumu açıkça anlatarak size anlayış göstermesini isteyebilirsiniz. Kendi onaylamadığı halde, eşi her şeye rağmen doğuma girmek isteyen kadınlara küçük bir öneri: Gizlice doktoruzla konuşun ve eşinizi içeri almamasını isteyin.
Bu haftadan sonra doğum her an beklenebileceğinden her detayı düşünmelisiniz. Arabanızda benzin olup olmadığını, park yerinden kolaylıkla çıkıp çıkamayacağınızı sürekli kontrol etmeli ve bunları göz önünde bulundurarak park etmelisiniz. Her türlü duruma hazır olmak için evinize yakın en az iki taksi durağının ve ambulans merkezinin telefonlarını kolayca görebileceğiniz yerlere asın.
 38 Haftalık Gebelik Görüntüleri
 38_haftalik_gebelik_ultrason_goruntusu  3d_ultrason_goruntusu_2
 3d_ultrason_goruntusu_7  3d_ultrason_goruntusu_17